TU TEDY NALEZNEŠ ZDE, můžeš se ptát na problém svého mazlíčka, hlavně tedy křečka, rybiček nebo šneka.


Blog je tak trochu pozastaven, omluvte mne, ale počasí je lepší a já jsem více venku než zde.

Leden 2012

Šneci a jejich rozmnožování

29. ledna 2012 v 15:12 | Áďa |  Šneci- Rozmnožování
Hodně chovatelů Achatin říká, že se šneci v zajetí velmi těžce rozmnožují. Já si ovšem myslím, že to není až tak strašné, protože znám celkem dost lidí, kterým se Achatiny rozmnožily. Záleží ale na druhu.
Šneci jsou hermafroditi, to znamená, že nikdy nenajdete samce a samici, protože každý šnek má samčí i samičí pohlavní orgány. Jen ve vzácných případech se dokáže šnek oplodnit sám, k vajíčkům jsou tedy potřeba dvě Achatiny. Páření může trvat od několika minut až po několik hodin. Po spáření se vytvořená vajíčka hromadí ve váčku v ulitě a můžeme je vidět v dýchacím otvoru. Asi dva týdny po spáření kladou obě (jedna) achatiny vajíčka do důlku vyhrabaného v substrátu.
Většina Achatin má opravdu velké snůšky, mnohdy mohou přesáhnout i sto kusů, to se stává opravdu často. Vajíčka nejsou nějak velká.

Co s vajíčky?
Možnosti jsou dvě.
Ponechání vajíček
Pokud si chcete šnečky nechat, případně je prodat jinému chovateli, přečtěte si následující.
Většinou je lepší vajíčka od šneků oddělit, může to být proto, že, když se malí šnečci vylíhnout, jejich rodiče je mohou "zajet" a poškodit jim ulitu. Vajíčka dejte do menší krabičky, nebo boxu a nenechávejte je v zimě (udržujte stálou teplotu), také udržujte stálou vlhkost, jako u dospělých Achatin. Až se šnečci vylíhnou, dáváme jim dostatek potravy, ale také vápníku. Častá také bývá úmrtnost slabších jedinců.

Zničení, nebo prodání vajíček
Vím, zní to docela brutálně, ale někdy je vajíček opravdu hodně a vy nevíte co s nimi. Nějaké možnosti tady samozřejmě jsou, vajíčka můžete dát do mrazáku, kde ještě nenarození šneci zmrznou.
Vajíčka také můžete zkusit prodat, hodí je např. jako krmivo pro různé plazy.
Ale snad nejlepší možnost je vajíčka ozmačkat a podat je zpátky šnekům. Sice se to zdá opravdu hrozné, ale věřte tomu, že šneci ve vajíčkách žádnou bolest necítí, nejsou ani dostatečně vyvinuti.

Podání vajíček Achatinám
Vajíčka se musí opravdu dobře rozmačkat. Achatiny, které je nakladly budou nejspíše velmi oslabené, proto jim rozmačkaná vajíčka jistě pomohou nabrat zpátky sílu. Také jim podávejte výživnou potravu, např. mrkev, kedlubnové listy atp. nezapomínejte také na vápník, ten bude por šneky kteří nakladli vajíčka důležitý.

Některé snůšky vajíček mohou být i neoplodněné.

Zdroj: Nebudete tomu věřit, ale valnou většinu textu jsem psala já, ze své hlavy. Ovšem, informace jsem už dávno přečetla na achatina.cz . Nějaké věty (zhruba 2-4) jsou z této stránky zkopírované. Článek o rozmnožování tedy naleznete i na achatina.cz, tam je obsáhlejší. Z té stránky jsem text v podstatě přepsala svými slovy, až na pár vět (o počtu jsem se už zmínila).

Bojovnice pestrá

25. ledna 2012 v 14:30 | Áďa |  Rybičky- Druhy
Teplota vody: 24-26 (28) stupňů
Délka života: 2-3 roky

Tahle rybička patří mezi velmi oblíbené, protože se dá chovat i v tzv. beta akváriu. Tohle akvárium je menší, ale rybičce stačí, takže se může využít i jako bytový doplněk. Tyhle rybyčky najdeme v mnoha barevných variantách, např. modré, červené, nebo dokonce světle růžové. Bojovnici můžeme chovat samostatně, po jednom kusu.
Nikdy ovšem nenecháváme v jednom akváriu dva samce, porvali by se a mohlo by to končit vážným zraněním, v horším případě i smrtí. Pokud chceme chovat více ryb, doporučuje se jeden samec a dvě a více samiček.
Sameček mívá delší ploutve než samička a bývá výrazněji zbarven.

Bojovnice pestrá var. Crowntail -
Text jsem sepisovala ze spousty stránek, je také z mé hlavy.

Agama vousatá

21. ledna 2012 v 14:12 | Áďa |  Plazi-ještěři
  • Agama vousatá žije cca. 10 - 15 let
  • Samci agam vousatých jsou mohutnější s mohutnější hlavou, ovšem rozpoznání pohlaví je velice problematické a vyžaduje praxi
Terárium
Zařizujeme jako pouštní. Jako substrát v teráriu je vhodný terarijní písek, například Exo-terra a dekorační kameny, případně kořeny. Nesmí chybět miska na vodu. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C. Pod zdrojem tepla i 40 - 50 °C.

Potrava se skládá ze 70% z živočišného původu a zbytek z rostlinného a to zejména u mladých agam. Občas můžeme podat červa, švába, u větších zvířat i myší, nebo potkaní holátko. Z rostlinné složky přijímá agama vousatá čínské zelí, pampelišky, okurky, rajčata a podobně. Stravu je vhodné občas obohatit přípravkem Roboran H. Při krmení červy a holátky je potřeba dávat pozor na přejídání a případnou obezitu agam.
Agama vousatá
V zajetí agama snadno ochočí a vyhledává kontakt s člověkem. Při splnění základních podmínek chovu jsou velmi vděčnými chovanci. Je možné získat jedince v mnoha barevných mutacích. Odchov mláďat tohoto druhu se dobře daří i začínajícím chovatelům. Samci jsou velmi teritoriální, chováme proto pouze jednoho samce ve skupině s několika samicemi.

Zdroj:
výpisky a první dva odstavce http://teraristika.chovzvirat.com/druhy/agama-vousata.html, obrázek a poslední odstavec wikipedie.cz

Něco o Achatinách

17. ledna 2012 v 14:35 | Áďa |  Šneci- Něco o nich
Její domovinou jsou tropické lesy střední Afriky. Tam už je ovšem přemnožena, takže auta dostávají smyky kvůli jejich slizu a lidé si z jejich ulit dokonce tvoří i náhrdeliníky apod.
Většinu času však Achatina tráví zahrabána v zemi, za potravou vylézá až v noci.
U nás se achatiny prodávají jako domácí mazlíčci zvlášť pak Achatina Žravá (Achatina Fulica). Jsou to na čas velmi nenáročné společnice, které vás vždy přivítají vystrčenými tykadly.


Zdroj: achatina.cz , z článku jsme zkopírovala jen některé části, něco jsme přepsala.

Paví očko

13. ledna 2012 v 14:22 | Áďa |  Rybičky- Druhy
Teplota vody: 22-27 stupňů
Délka života: Samec zpravidla 1-1,5 roku, samice 2-3 roky.

Paví očka jsou velice známé a oblíbené ryby. Jsou nenáročné, ale také krásně barevné. Patří mezi živorodky (rodí živá mláďata). V jednom vrhu bývá průměrně 20-40 mláďat.
Tyhle rybičky, zvlástě tedy samečci často trpí bakteriálním rozpadem ploutví a to proto, že v noci leží na dně akvária, proto je důležité dbát na čistotu akvária.
Samičku a samečka od sebe rozeznáme tak, že samičky bývají větší a také méně barevné.

Samec

Zdroj: Text: většinu informací jsme věděla, jen některé informace jsou přepsány z http://rybicky.net/

SONM 2. kolo

9. ledna 2012 v 15:59 | Áďa |  Soutěže
Nebojte se, jedná se stále o tutéž soutěž, jen název byl trochu změněn, protože už máme po Vánocích.
Téma do tohoto kola bylo Vánoce jsou tady. Možná se divíte, proč jsem tohle kolo zveřejnila tak pozdě, ale jelikož byly vánoční prázdniny, volno atp. čas na focení byl jistě vyměněň za užívání vánoční atmosféry.
Fotografie se opět náramně povedly, soutěžícím za ně děkuji.

Křeček nesmí

5. ledna 2012 v 14:00 | Áďa |  Stravování křečka
V tomhle článku naleznete potraviny, které byste křečkovi neměli za žádnou cenu podávat, protože by mu mohly zbůsobit různé problémy.

Velškorgi Pembroke

1. ledna 2012 v 14:12 | Áďa |  Rasy psů
  • Patří mezi menší psy
  • Je to dobrý hlídač
  • Má krátkou srst, kterou stačí 2x týdně vyčesávat
  • Má sympatickou povahu
Oplývá dobrou náladou, je veselý, čiperný a na své pány nedá dopustit. Rád se k vám připojí při jakémkoli sportu, na druhou stranu nepohrdne ani pohodlným křeslem v obýváku. Nezapře vrozenou zvědavost, občas je až troufalý. Pembroke je trochu živější a bouřlivější než Cardigan. Je o nich známo, že jsou i dobrými stopaři a příležitostnými lovci, když jim dáte příležitost, rádi se toulají. Přesto potřebují častý kontakt s majitelem, musíte mu obětovat část svého času a nenecháte ho doma samotného příliš často.

Velskorgi - Pembroke - Encyklopedie psů, plemena psů Velskorgi Pembroke
Zdroj: Fotka - i text (dělala jsem výpisky): http://velskorgi-pembroke.hafici.cz